Vítejte (brzy) u nás doma aneb jak vypadá náš byt před tím, než bude náš, a proč jsme se do něj tak zamilovali

Myslím, že je nad slunce jasné, že náš nový byt byl láska na první pohled. A když jde o takovou, zatím spíše platonickou, lásku, člověk dokáže leccos odpustit nebo přehlídnout. Ale zase! Všechno je to o prioritách, že ano. Nakonec tedy cokoliv nebo kdokoliv může být vlastně docela perfektní. Ať jde o milovaný byt nebo milovaného člověka, princip je nakonec úplně stejný. Ale to jsem trošku odbočila :)

Když jsme začali s mým milovaným norečkem vybírat náš první společný domov, měli jsme několik priorit, které se v průběhu hledání poměrně proměnily. Nebudu mluvit o rozpočtu, protože ten byl od začátku jasný a moc jsme se v něm roztahovat nemohli. Takže jsme museli ustupovat (jak já radši říkám prioritizovat) v jiných "kategoriích". A když jsme dali dohromady, co je pro nás opravdu důležité a překvapivě jsme se naprosto dokonale shodovali, prioritou číslo jedna se stala lokalita. A vyhrála část Osla s názvem Frogner. Někdo by řekl "snobská část", já bych řekla spíš krásná, klidná, bezpečná, stará část Osla velmi blízko centru s překrásnými historickými budovami. Dvě ulice za domem je Frognerský park/ Frognerparken, který je prý nejkrásnější a nejnavštěvovanější park Norska. Uličky plné malých kaváren a obchůdků, pár minut do cetra tramvají nebo trošku delší procházka pěsky. 

Co je ovšem na bytech v této části snobské, je cena. To zase jo. Jak řekla Coco Chanel, nejlepší věci v životě jsou zadarmo, druhé nejlepší jsou hodně, hodně drahé. O byty zde je obrovský zájem a tržní ceny tomu odpovídají. Protože rozpočet jsme měli jasně daný, museli jsme ustoupit na metrech čtverečních. Většina bytů, které jsme viděli, byla okolo 28m2. Náš vítěz má nakonec 34m2, a to je luxus. Protože v bytě pořád ještě bydlí současná nájemnice, měli jsme šanci se jím pokochat jen pár minut při oficiální prohlídce. Vám tedy musí zatím stačit oficiální fotografie z realitní kanceláře. 


Upřímně musím říct, že byt vypadá tak o 200% lépe ve skutečnosti než na fotkách, a to je kupodivu velmi častý jev minimálně u bytů, které jsme navštívili (oproti ČR). Z obrázků asi ani nejste moudří, jak byt ve skutečnosti vypadá, co? Jednoduše a chytře to architekti vymysleli tak, že většina čtverečních metrů patří obývací/spací místnosti. A jen to nejnutnější patří kuchyni, chodbě, koupelně a záchodu. Už teď si děláme legraci, že se možná budeme muset sprchovat nadvakrát, protože není jasné, zda se do sprchového koutku vejde celý člověk :)Ve pokoji je vestavěné bytelné spací patro a kamna, která mi dělají velikou radost! Krásné štuky na stropě a rozeta uprostřed, pro kterou plánujeme nějaký překrásný lustr. Pod postelí je dost místa na procházení se vzpřímenou hlavou, což je velké plus. A velkým plus jsou také velká okna! Hmmmm. Kuchyň už skoro ani menší být nemůže. Ve skutečnosti kuchyň prošla renovací (ne už fotky) a místo vařiče máme klasický sporák s troubou (jupíí). A vidíte to okno hned vedle? Nemůžu se dočkat, až si na něj sednu s kafíčkem a budu koukat ven na dvorek! Kupodivu je v kuchyni místo i na sklopný stolek, takže se tam můžeme i společně nasnídat (k nevíře, že?).


Parádní je taky velká vestavěná skříň v předsíni, kam vejde většina svršků, spousta háčků na kabáty a tašky a tak nějak prostor na všechno, co potřebujeme. Na rozdíl od jiných bytů, které jsme viděli. Ty sice měly větší kuchyni, ale zase jste vešli přímo do ní místo do předsíně. A boty si máte dát do lednice, asi. Tak co, líbí? Dokážete si předstvit v takovém bytě bydlet?

My máme představu docela jasnou! Včera jsme už dokonce začali plánovat rozmístění nábytku a vypadá to slibně. Byt je totiž pronajimaný nezařízený, takže je to všechno na nás. Původně jsme chtěli byt s nábytkem, protože zařídit celý byt najednou není finančně žádná legrace. Jenže naštěstí, naštěstí žijeme v Norsku, kde se lidé zbavují nábytku často proto, že prostě chtějí nový, lepší model. Normálně bych si asi řekla, že je to plýtvání, ale teď mám tyhle plejtváky moc ráda! Ale o tom zase příště! 

Těším se, 


2 komentáře

 1. Wow, tak to pro vás bude takové malé hřiště na hraní. Každopádně, ať se vám povede všechno zrealizovat podle plánů a bydlí se vám tam dobře... :) Hned bych se do Norska taky přestěhovala, ale první spíš někam víc na sever :)

  Zuzana (Polární vlk)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zuzi, já bych asi na severu bydlet nechtěla, jsi odvážná :) Je to podle mě super se tam vydat na výlet nebo dovolenou, ale bydlet tam, to asi ne. Norečkova neteř bydlí tak někde uprostřed a už v září měli skoro komplet polární noc, takže slunce vychází někdy v 11 dopoledne a to tak, že je trošku šero a zachází v 13 :) Mně stačí tma tady na jihu, i tak je toho dost ;) Proč tebe sever Severu tak táhne?

   Vymazat