Víte, jak se říká, že čas jsou peníze? Tak u malého bytu jako máme třeba my by se dalo říct: volný prostor je k nezaplacení

Mít malý byt má spoustu výhod. První výhoda už se sama nabízí: velikost. Nemusíte tolik uklízet, nemáte tolik prostoru pro nepořádek nebo nepotřebné věci. V našem bytě, i když je to docela trpaslík, je zdá se místo na všechno, co potřebujeme a chceme. A doufám tedy, že na ten nepořádek už místo nezbyde! Co je tedy klíčem k tomu, vytvořit z malého bytu útulný a funkční domov a ne stísněné skladiště? Možná už tušíte... prioritizovat!

Třeba se vám zdá, že po pár příspěvcích už jsem s tím prioritizováním trochu otravná, ale ono se nedá nic dělat! Řekněme si to narovinu. I kdybych se na hlavu stavěla, toaletní stolek, piáno, pořádný jídelní stůl nebo velké zrcadlo asi do našeho domova nenacpu. Jsem z toho smutná? Vůbec ne! Naopak, díky tomu mě teď čeká měsíc obrovské zábavy při plánování co, kam a jak a proč a jestli vůbec. Nemusíte se vzdávat svých snů, jen je potřeba je trochu uzpůsobit. A jak na to?

Jako první krok jsme vytvořili seznam toho, co k našemu společnému životu s norečkem potřebujeme a jak chceme, aby náš byt vypadal. Jak řekl moudrý zakladatel mojí milované IKEA Ingvar Kamprad "Function and beauty always together", což platí u malých bytů dvojnásob. Prostor pro věci, které jsou k ničemu, je velmi vzácný nebo prostě neexistuje (až na nutné nezbytnosti;). Ale ruku na srdce i vy s velkými byty, opravdu všechny ty krámy, ze kterých musíte každý týden akorát tak utírat prach, potřebujete? Zkuste myslet jako majitelé malých bytů a uvidíte, že se vám bude lépe žít!

http://stylizimoblog.com/a-bedroom-sneak-peek/
Tahle pravidla neplatí jen pro ty, co se stěhují nebo nově zařizují, můžete je využít i když už bydlíte a třeba jen máte chuť na změnu. Zamyslete se nad tím, co k životu potřebujete, co rádi děláte, co vám u vás v bytě dělá radost a to si nechejte. A zbytek prostě vyhoďte. Nebo darujte. Nebo prodejte na bleším trhu. Existuje zlaté pravidlo jednoho roku. Pokud jste si na danou věc nevzpomněli/nepoužili ji/nesáhli na ni déle jen jeden rok, je jistojisté, že ji nepotřebujete. Najděte aspoň dvě nebo tři, uvolněte nějakou poličku, šup!

Samozřejmě nemáme v plánu mít neosobní, neútulný, sterilní byt. Ale určitě nechceme každé volné místo zahltit nesmysly. Pokud máte obrázek, který nakreslilo vaše dítě a má pro vás velkou hodnotu, nevypadal by lépe "sám", jako mistrovské dílo, v krásném rámu? Máte krabici plnou kamínků a mušlí z dovolené? Opravdu je potřebujete, abyste si vzpomněli na krásné okamžiky na pláži? Co takhle s nimi polepit zrcadlo v koupelně a zbytku se zbavit?

http://cocolapinedesign.com/page/3/
Pokud se zamyslíte, vystačíte si s málem. Ať se jedná o dekorace, metry čtvereční nebo oblečení. Před pár lety mě na dovolené okradli. Přišla jsem o obrovský kufr nabitý k prasknutí svršky na 14 dní. Na sobě jsem měla plavky, tričko, kraťasy a tenisky. Kamarádka mi půjčila dlouhé kalhoty a mikinu, já koupila spodní prádlo a vystačila si na 14 dní. Že já husa s sebou toho táhla tolik!

Uvolněte si ruce a hlavu a udělejte si prostor pro nové nápady a zážitky. Minimálně se mnou vás čeká tolik nápadů a inspirace, že nějaký ten prostor stejně budete potřebovat. Prostor je luxus k nezaplacení, ale víte, co je nejlepší? Není zase tak složité si tenhle luxus dopřát. Tak co, zkusíte to?

Pochlubte se,

Žádné komentáře